ماشین علیه ماشین؛ این هوش مصنوعی می‌تواند متون تولیدی غیرانسان‌ها را شناسایی کند!

06\05\1398

 

سه‌گانه ماتریکس اینطور نشان داد که انسان‌ها ممکن است روزی توسط هوش مصنوعی و روبات‌ها تسخیر شده و به بردگی درآیند؛ اما اگر نگوییم که این‌ها فیلم‌های علمی تخیلی است و به واقعیت نمی‌رسد و بال‌های عناصر خیالی خود را کمی آزاد کنیم، بهترین راه برای کاهش قدرت هوش مصنوعی و مبارزه با آن چیست؟ مسلماً بهترین راهکار استفاده از ماشین‌ها در برابر ماشین‌هاست.

توسعه روزافزون هوش مصنوعی بسیاری از ما را نگران این موضوع کرده که اگر نتوانیم روی جلوی پیشرفت این فناوری را گرفته و گرفتار هوش مصنوعی باشیم که با نیت‌های پلید توسعه داده شده‌است چه باید کرد؟

هر روز خبرهایی از سراسر دنیا منتشر می‌شوند که برنامه‌نویسان و دانشمندان را در استفاده از وجوه بسیار کارآمد هوش مصنوعی در پردازش اطلاعات و ایجاد خروجی‌هایی که به زندگی روزمره ما کمک‌های شایانی می‌کنند منتشر می‌شود ولی این خبرها یک وجه نگران‌کننده اصلی دارد و آن هم مشاهده قدرت افزایش‌یافته روزافزون این ساختار جذاب است.

اما همانطور که در ابتدای این مطلب نیز گفتیم بهترین راه مقابله با هوش مصنوعی این است که بتوانی از قدرت خودش در برابر آن استفاده کنیم. در همین زمینه ساده‌ترین و شاید در ابتدایی‌ترین کاربردها، سیستم هوش مصنوعی می‌تواند اخبار جعلی تولید کرده و زندگی بسیاری از ما را مختل کند. پس اولین راهکار مبارزه با هوش مصنوعی مخرب می‌تواند مبارزه با سیستم‌های تولید اخبار جعلی باشد.

 به تازگی محققین دانشگاه هاروارد و آزمایشگاه‌ Watson AI Lab که با همکاری دانشگاه MIT و شرکت IBM تأسیس شده موفق به توسعه ابزار هوش مصنوعی جدیدی شدهاند که می‌تواند با بررسی ساختاری یک متن، تشخیص دهد که آیا این متن توسط انسان نوشته شده و یا زاده دست یک سیستم هوشمند ماشینیست.

 

به صورت پایه این ایده با بررسی قسمتی از یک متن می‌تواند به ساختار اصلی آن مراجعه و مشخص کند که این متن توسط انسان نوشته شده یا این شانس وجود دارد که خالق آن یک رایانه یا ماشین باشد. این ابزار می‌تواند برای کمک به شناسایی متون تولید شده با نرم‌افزارها و یا اخبار جعلی برای القای اطلاعات اشتباه برای رسیدن به اهداف مختلف ایجاد شود.

مسلماً این ابزار که از آن با عنوان Giant Language Model Test Room یاد می‌شود می‌تواند با توسعه بیشتر و افزایش سرعت و دقت یکی از بهترین راهکارها برای شناسایی روبات‌ها و یا اخبار جعلی باشد که توسط آنها تولید شده است.

البته اگر در اینترنت پیش از این در مورد این طرح‌ها جستجو کرده باشید مشاهده می‌کنید که برخی وبسایت‌ها و یا سازمان‌ها وجود دارند که ابزارهای اولیه‌ای را برای شناسایی و احراز اصالت اخبار و تصاویر انجام می‌دهند ولی مسلماً استفاده از ایده هوش مصنوعی که می‌تواند روز به روز پیشرفت کرده و بر دقت پلفترم بیفزاید راهکاری بسیار مفید و کارآمدتر خواهد بود.نظرات کاربران
ارسال نظر
اخبار

گلکسی Z فولد 2 با نمایشگری با کیفیت بالاتر

اطلاعاتی از فرمور از سامسونگ منتشر شده که نشان دهنده پیشرفت قابل توجه ای در نمایشگر خارجی گلکسی Z فولد ۲ است. در این گوشی تاشو، سامسونگ تصمیم گرفته است همه امکانات و کاربرد های مهم و جدیدترین تکنولوژی در گوشی موبایل پرچم دار خود را استفاده کند.

جدیدترین لپ‌تاپ‌های لنوو لژیون Lenovo Legion 5 و آیدیاپد گیمینگ Lenovo IdeaPad Gaming 3 با پردازنده سری AMD Ryzen 4000 معرفی شدند.

جدید ترین لپ تاپ‌های لنوو لژیون ۵ – Lenovo Legion 5 و آیدیاپد گیمینگ ۳ – Lenovo IdeaPad Gaming 3 با پردازنده سری AMD Ryzen 4000‌ معرفی شدند.

شایعاتی درباره سامسونگ گلکسی S11e نمایشگر خمیده و پشتیبانی از 5G

گلکسی اس 10 ای امسال با صفحه نمایش تخت عرضه شد؛ اما ظاهرا سامسونگ گلکسی S11e دارای پنل خمیده خواهد بود. حتی شاید نسخه 5G گلکسی اس 11 ای هم در راه باشد. با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، شایعات بیشتری از خانواده گلکسی اس ۱۱ سامسونگ می‌شنویم. طبق افشاگری صورت گرفته توسط evleaks، این گوشی‌ها شامل سه مدل می‌شوند و گلکسی S11e هم یکی از آن‌هاست. کوچک‌ترین عضو خانواده، نمایشگر خمیده 6.2 یا 6.4 اینچی خواهد داشت؛ در حالی که دو برادر بزرگ‌تر، 6.7 و 6.9 اینچی خواهند بود.

با عضو شدن در کالکتر نیوز از آخرین اخبار سایت با خبر شوید